«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Сфера обслуговування переходить на українську: чи готова вона та що загрожує порушникам

Сфера обслуговування переходить на українську: чи готова вона та що загрожує порушникам

У кав'ярнях, ресторанах, магазинах, на заправках і в банках до відвідувачів мають звертатися державною мовою.


Від 16 січня для чиновників впровадять мовні іспити. Запрацює закон, який передбачає, що претенденти на посади міських голів, міністрів, голів адміністрацій, керівників держпідприємств та прокуратур складатимуть екзамен з державної мови. Водночас значно більше українців відчують іншу зміну: у кав'ярнях, ресторанах, магазинах, на заправках та в банках до відвідувачів мають звертатися державною.

Чи готові працівники сфери обслуговування до цього, розповіли 15 січня у ТСН.19:30.

Вже завтра, 16 січня, частково запрацює закон, який депутати ухвалили ще у квітні 2019 року. Він передбачає, що вся сфера обслуговування перейде на українську мову. Саме нею до вас мають звертатися у кафе, ресторанах, магазинах, на заправках та банках. Державною мають бути написані всі цінники, документація, інструкції та сайти.

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь вирушив з ТСН до одного зі столичних супермаркетів, аби перевірити, як там готуються до впровадження закону. Тим, хто  ігноруватиме його, загрожуватиме покарання. Спочатку порушника попередять, а в разі повторного інциденту впродовж року заклад чи установа отримає штраф від 5100 до 6800 гривень.

"Якщо глянемо на хлібобулочні вироюи, на здобу, яка є в цьому відділі, то все, як я бачу, відповідає стандартам. Тут можна знайти паляницю, якою так лякають російськомовних", — каже Тарас Кремінь. Не знайшов порушень омбудсмен і у дитячому відділі, у відділі соків та свіжої риби. Пройшов випробування і консультант відділу.

Відео Чи готова сфера обслуговування до повного переходу на державну мову

Лише українською. Відзавтра для чиновників впровадять мовні іспити -  уся сфера послуг має повністю перейти на державну мову. Запрацює закон, який депутати ухвалили ще у квітні 2019-ого. Він передбачає, що претенденти на посади міських голів, міністрів, голів адміністрацій, керівників держпідприємств та прокуратур складатимуть екзамен з української. Водночас значно більше українців відчують іншу зміну. У кафе, ресторанах, магазинах, на заправках та банках до вас обов'язково мають звертатися українською мовою. Подробиці – далі.   
 
Чимало мереж, визнає мовний омбудсмен, принаймні із цінниками чи документацією, уже давно не мають проблем. Порушення найчастіше виникають, коли справа доходить до людей. "Людина підходить до каси, а замість доброго дня чує все, що завгодно, крім української мови", — розповідає він. 

У супермаркеті, який інспектує омбудсмен, кажуть: ще до закону намагалися дбати про мовне питання. Утім, безпосередньо перед стартом закону із колегам провели додаткові тренінги та інструктаж. "У нас є корпоративні правила. Ми давно перейшли на українську мову. Тому нововведення для нас не стало проблемою", — каже Дмитро Драпак, представник адміністрації супермаркету. 

Готові виконувати норми і в харківських кафе. Тут кажуть, що до самого закону особливо не готувалися. Меню, мовляв, і документацію давно вели українською мовою. Більшість персоналу також знає мову. Але, визнають, українською з ними спілкуються не часто — відсотків десять. 

Оскільки закон дозволяє переходити на мову клієнта, не факт, що більшість захоче перейти на державну. 

джерело

Все буде Україна