4 травня – День Прокла
У характеристиках днів в народному календарі постійно відчувається биття творчої думки наших предків і відмінне чуття мови, при обов’язковій практичної спрямованості в формі рекомендацій, порад, спонукань до різноманітних дій. Приказки, пов’язані з цим днем – прекрасний тому приклад:
Ім’я священномученика Іаннуарія, промовлене в формі Януарій, викликало асоціацію з назвою другого зимового місяця – січень (російською январь). Звідси тема зими і холоду. Але так як за вікном уже травень, не можна не згадати про весну. Приказка не тільки констатує зміну пір року, а й застерігає, що хоч зима і закінчилася, похолодання ще цілком вірогідні, адже справжня весна ще не настала.
Друга приказка виникла через схожість імені Прокл з дієсловом «проклинати». Саме тому в цей день було прийнято проклинати нечисту силу. Робили це люди похилого віку, виходячи за околицю і стаючи обличчям до заходу. Вважалося, що цей обряд дозволити огородити себе від підступів нечисті до кінця весни.
У народі вірили, що навесні пробуджується не тільки природа, а й різна нечиста сила. Восени, з приходом холодів, вся нечисть ховається в нори і барлогу, а навесні, набравшись сил, знову повертається в свої володіння. Щоб задобрити лісових духів, на початку весни було прийнято відправлятися в ліс і на галявині залишати кошик з частуванням.
Зверталися за допомогою і до домовому, просячи його захистити від підступів злих духів житло, господарські будівлі та худобу. День пробудження домового – 1 квітня. Напередодні ввечері біля грубки домашньому духу залишали різні частування. Щоб допомогти домовому і вигнати нечисту силу, з приходом весни проводили генеральне прибирання в будинку, мили вікна, щоб впустити в оселю більше сонячного світла.
Народні прикмети на 4 травня:
1. Черемшина в цей день почала цвісти – чекай дуже спекотного і посушливого літа. Чим раніше з’явиться колір, тим сильніше буде спека
2. Квіток на черемшині з’явилося дуже багато – чекай літніх дощів
3. Береза опушується раніше встановленого терміну – прикмета до того, що літо буде сухим. Якщо ж аналогічне явище помітно на клені – влітку, навпаки, буде багато опадів
4. Дощ 4 травня йде з високих хмар – земля просочиться вологою
5. Перший грім звучить сильно і гулко – чекай багатого врожаю хліба
6. Дрібний дощ 4 травня йде повільно – буде негода
7. Навесні мураха сита і чиста – прикмета, яка передвіщає, що урожай пшениці буде багатим