«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

4 жовтня - День Кіндрата і Гната

У церкві 4 жовтня вшановується пам’ять Кіндрата – одного з 70 апостолів, який проповідував Слово Боже в I столітті на території Афін і носив сан єпископа. Згідно з переказами, багатьох людей він навернув до християнства, і це викликало ненависть з боку язичників. Тому, одного разу вони напали на Кіндрата і збиралися побити його камінням, але Кіндрат залишився живий, хоча й опинився у в’язниці, де помер від голоду. У переказі говориться, що смерть Кіндрата настільки вразила імператора Адріана, що він згодом видав указ, який забороняв судити людину без доказів. Крім цього в церкві відбуваються молебні на честь пресвітера Андрія і єпископа Іпатія.

Традиції, звичаї та обряди на 4 жовтня

4 жовтня зазвичай читали замови, а також виконували обряди, які дозволяли сподіватися на родючий майбутній рік. Говорили, що 4 жовтня потрібно обов’язково працювати, оскільки саме це обіцяє благополуччя, багато грошей найближчим часом. Погода ставала холодніше, а вранці могли бути заморозки. Звечора отоплювали стодоли, біля яких збиралися молотники, співали пісні і розмовляли. Прийнято було починати роботу опівночі – для цього розводили багаття.

Стодолами називали двоповерхові приміщення, які використовувалися для того щоб молоти зерно. Як правило, відокремлювали нижній поверх від верхнього за допомогою настилу. Виривали яму в земляній підлозі, щоб розводити там багаття. Жар в результаті проходив через грати і підсушував снопи.

Працівників 4 жовтня пригощали вівсяною кашею і обов’язково говорили перед їжею: “Молотильщикам – каші горщик, а господареві – хліба ворошок”. Увечері господареві необхідно було нагодувати робітників пирогами. Слов’яни вірили, що в нижній половині, під клунею живе вогняний дух, який, за прикметами, міг з’явитися перед пожежею, прийнявши образ чорного кота або людини з пелехатиим чорним волоссям. Важливо було поважати такого духа, оскільки він може влаштувати пожежу.

Народні прикмети на 4 жовтня

  • Якщо погода сьогодні сонячна і тепла, але вітер дме з північного сходу або півночі, то зима буде холодною.
  • Яка погода на Матвія – такою вона буде ще чотири тижні.
  • Якщо людина народилася 4 жовтня, то його талісманом є цитрин.
  • Різко 4 жовтня похолодало – скоро прийде зима.
  • Багато горіхів, але немає грибів – прикмета, що зима буде сніжною і суворою.
  • Днем холодно, а вночі стає тепліше – скоро буде негода.
Все буде Україна